V minulom článku sme si vyvetlili čo kryptomeny vlastne sú. Teraz si povieme v čom spočíva ich hodnota. Ľudia sa často čudujú prečo niekto vôbec investuje a drží kryptomeny, ktoré nie sú ničím kryté. Zástanci kryptomein to však vidia inak. Kryptomeny sú podľa nich kryté sofisitikovanými matematickými zákonmi, ktoré garantujú určité pravidlá, na rozdiel od fiat peňazí krytých väčšinou len sľubom politikov či technokratov.

Faktom však je, že trh kryptomien rastie exponenciálnym tempom. Trhová kapitalizácia samotného Bitcoinu nedávno presiahla desať miliárd amerických dolárov a trhová dvojka — Ethereum — presiahla len pred pár mesiacmi hranicu jednej miliardy, aj keď odvtedy zaznamenali pokles. Za nimi nasleduje dlhý rad mien s kapitalizáciou v stovkách či desiatkach miliónov dolárov.

Je dôležité zmieniť, že jednotlivé meny sa medzi sebou v líšia v rôznych technických či monetárnych aspektoch ako je napríklad celková monetárna zásoba, tempo emitovania meny či čas verifikácie transakcií. Zatiaľ čo jednotlivé aspekty majú svoje pre a proti a panuje nezhoda nad tým, ktoré rysy sú viac či menej žiadúce, krásou kryptomien je že, nakoľko sú open source, vstup na trh kryptomien je otvorený, a teda teoreticky každý môže vytvoriť kryptomenu, a len konkurencia na voľnom trhu ukáže, ktorá má najžiaducejšie vlastnosti.

Tabuľka nižšie poskytuje prehľad dvanástich kryptomien s najväčšou trhovou kapitalizáciou v USD. 

Zdroj: coinmarketcap.com 

Na rozdiel od bežných peňazí, kryptomeny majú jednu veľkú výhodu. Na vykonanie transakcie, vďaka využitiu technológie blockchain, nepotrebujeme žiadnu tretiu stranu, teda ani banku. Z toho pochádza pomenovanie P2P (peer-to-peer) siete. Transakcie vykonávajú tisícky počítačov po celom svete, ktoré súperia o odmenu, ktorú zato dostanú zo siete, taktiež vo forme tej danej meny. Znamená to, že neexistuje tretia strana, ktorá by Vám mohla zmraziť účet či nevykonať transakciu.

Tento fakt znamená aj ďaľšiu výhodu - rýchlosť transakcií. Pri bitcoinoch sa bavíme v priemere o 10-tich minútach. Napríklad pri Litecoine trvá overenie transakcie 2 a pol minúty. Navyše, transakčné poplatky sú minimálne a často sa blížia k nule. Hoci sa tieto aspekty nemusia bežnému európanovi zdať extrémne oslňujúce vzhľadom na relatívne rýchle (no stále stovky krát pomalšie) a nenákladné transakcie v rámci EÚ pri prevodoch SEPA, väčšina obyvateľov našej planéty si tento luxus nemôže dopriať a kryptomeny im ponúkajú veľmi atraktívne úspory nielen ich času ale aj transakčných nákladov. Nie nadarmo sa Bitcoin stáva populárnym najmä v krajinách, v ktorých remitencie tvoria významnú časť HDP (napr. na Filipínach až cca 30%). 

Daľším významným aspektom je stupeň anonymity. Zatiaľ čo v Bitcoine sú všetky transakcie kompletne dostupné — vrátane hodnoty a adries posielajuceho aj prijímajúceho —  a verejné, je len na majitelovi danej adresy či zverejní svoju identitu. Preto hovoríme o Bitcone ako pseudonymnej mene. Existujú alternatívne meny, ktoré poskytujú omnoho viac anonymity, ako napríklad Dash, pri ktorom nevieme vystopovať adresu platiaceho. Tieto sú často využívané napríklad aj na  neslávne známom čiernom trhu na obchod aj s nelegálnym tovarom. 

Vyššie uvedné aspekty patria medzi základné faktory na základe ktorých je väčšinou “kvalita” meny posudzovaná. V ďaľšej časti sa pozrieme ako sa vyvíjala cena vybraných mien v čase, a taktiež si povieme o nových menách, ktoré vyzerajú nádejne do budúcnosti.

Autor je zakladateľom Slovak Students for Liberty  a člen Institute of Cryptoanarchy.