V minulom článku sme načrtli, akú pridanú hodnotu kryptomeny prinášajú, a ako sa medzi sebou líšia. Teraz si povieme o vývoji cien na trhu kryptomien. Hoci Bitcoin vznikol už v roku 2009, široká verejnosť o ňom počula  prvý krát až v roku 2013, keď jeho cena začala stúpať z niečo vyše nuly až na sto dolárov za kus. Pár týždňov po dosiahnutí tejto magickej hranici a získania pozornosti aj väčšiny mainstreamových médií cena rástla ďalej až k 300 dolárom. Nasledoval pád naspäť k 100 dolárom, a pri tejto úrovni sa cena držala niekoľko mesiacov.

No najväčší šok sa ešte len blížil. Na prelome rokov 2013 a 2014 sa cena bitcoinu začala šplhať opäť hore a zastavila sa až na 1200 dolároch. Strmý pád, ktorý nasledoval bol do veľkej miery spôsobený problémami najväčšej bitcoinovej burzy, japonskej Mt.Gox, ktorá mala dominantné postavenie na trhu. Napriek tomu, že krach tejto burzy znamenal značnú finančnú stratu pre mnoho ľudí, cena bitcoinu sa už nikdy nedostala pod 200 dolárov. A mnohí veria, že sa už ani nedostane.

Aj keď v poslednom roku bola relatívne stabilná, posledné týždne potvrdzujú domnienky krypto-optimistov, ktorí predpovedajú rast ceny až k štvorciferným číslam. Dôvodom podľa nich je vznik množstva nových blockchainových startupov a služieb, rastúci trend adopcie Bitcoinu, a taktiež deflačný charakter meny nakoľko tempo emitencie bitcoinov sa zmenšuje v pravidelných intervaloch približne každé štyri roky a to o 50%.

Okrem bitcoinov je však na trhu veľa ďalších kryptomien, ktoré stoja za pozornosť. Medzi také určite patrí Ethereum, druhá najväčšia (kapitalizáciou trhu) mena na svete. Ethereum nie je len mena, ale zároveň aj platforma na vytváranie nových aplikácií, ktoré majú podľa mnohých pred sebou svetlú budúcnosť. Ethereum taktiež rieši niektoré problémy, ktoré boli vyčítané Bitcoinu.

Cena jedného Etheru začala markantne stúpať začiatkom tohto roku (2016). Z jedného dolára sa za pár mesiacov dostala na 21. Hoci nasledoval prepad, ktorý súvisel skôr z jednou z prvých decentralizovaných autonómnych organizácií na svete, tzv. The DAO, a nie sieťou samotnou.

Zaujímavosťou tohto trhu je, že zatiaľ čo sa na ňom nachádza niekoľko kryptomien, ktoré majú za cieľ súperiť s Bitcoinom ako digitálnou menou, ako napríklad Dash alebo Monero, a taktiež naberajú v poslednej dobe na hodnote, mnoho kryptomien má za cieľ byť sieťou, ktorá bude poskytovať určité služby, než peniazmi v zmysle prostriedok výmeny.

Napríklad Lisk chce konkurovať Etheru a stať sa rozhraním, na ktorom budú vznikať nové aplikácie. Hlavnou funkciou Siacoinu má byť poskytovanie anonymných cloudových služieb, a taký MaidSafe má znamenať revolúciu prostredia, v ktorom sa prenášajú dáta, vytvorením platformy, ktorá bude poskytovať maximálnu bezpečnosť, decentralizáciu a anonymitu. Factom zas vyvýija svoj vlastný blockchain vhodný na zefektívnenie poskytovania služieb typických pre štátne inštitúcie, ako napríklad katastrálny úrad. Jednotky týchto mien, tzv. tokeny, teda slúžia  ako účtovacie jednotky v tej danej sieti.

Zatiaľ čo  hodnota väčšiny tokenov vyššie spomenutých mien sa pohybuje v centoch či dokonca desatinách centov amerického doláru, je pravdepodobné, že ich cena bude narastať postupne  s rastúcim tempom ich implementácie. Nakoľko sa v minulosti ukázalo, že kryptomeny sú jedným z mála aktív, ak nie jediné, ktoré môžu zaznamenať extrémne vysoký rast (ale aj pád) behom týždňov či mesiacov. Často sa tieto čísla pohybujú v desiatkach či dokonca stovkách percent. Takže aj relatívne malá investícia Vám môže priniesť veľký zisk. Krásnou ilustráciou je prípad sociálnej siete založenej na blockchaine - Steemit. Cena tokenu tejto siete, steemu, vzrástla v júli o viac než 1000% až na 4 doláre v priebehnu jediného dňa. Odvtedy jeho hodnota postupne klesá a dnes sa pohybuje na úrovni 80 centov. 

Samozrejme, ako vždy platí, že pred investovaním do akejkoľvek meny je nanajvýš odporúčané oboznámiť sa s jednotlivými technickými aspektami. A hoci sa môže zdať, že to najlepšie obdobie na investovanie do kryptomien je už za nami. Opak môže byť pravdou. Čím skôr človek začne spoznávať svet  plný stoviek kryptomenien, tým má väčšiu šancu nájsť nový “Bitcoin”.

Autor je zakladateľom Slovak Students for Liberty  a člen Institute of Cryptoanarchy.